Pasīvi ienākumi ir mīts. Par tiem var daudz rakstīt. Ar šo ideju var labi nopelnīt, bet – tie neeksistē.
Tieši tā, 100% pasīvi ienākumi neeksistē. Ja vien kāds nav mantojis miljonus no vecākiem, šos ienākumus ir radījis neatlaidīgs darbs. Tas nav tā – vienkārši nospiest kādu podziņu un tik atpūsties silto zemju kūrortā pie baseina.
Protams, Tu vari izveidot lielisku biznesu, kas ļauj pieskatīt procesus vien dažas dienas nedēļā, dažas stundas dienā. Bet Tu joprojām strādā. Arī mēs, kas rakstām šo ziņu, pašlaik strādājam. Pat šās tēmas guru Roberts Kijosaki, kuru mēs tiešām augstu vērtējam, ikdienā kaut ko dara. Organizē e-pastu nosūtīšanu, raksta grāmatas, rada jaunus piedāvājumus, konsultē cilvēkus, uzstājas semināros. Viņš vada savu biznesu, nevis izklaidējas! Jā, viņš nopelna daudz, bet viņš arī daudz investē savās mārketinga aktivitātēs.
Kas patiesībā ir pasīvie ienākumi?
Jautājums ir, kā mēs definējam šos ienākumus. Bieži tīkla mārketinga kompāniju semināros demonstrē labus luxury dzīvesveida piemērus, kur uzņēmējs atpūšas ar ģimeni Taizemē un stāsta: “Kamēr mēs te jau pāris nedēļas spēlējam golfu, mans konts ir papildinājies ar 8600 eiro.” Lieliski! Kā viņš ir ticis pie šādiem ienākumiem? Visdrīzāk, vismaz 200 darba stundas pēdējā pusgada laikā viņš ir investējis sava tīkla izveidošanā, šajā laikā nesaņemot gandrīz neko! Viss kārtībā. Bet darbs ir ticis ieguldīts!
Kad pagājušajā augustā biji atvaļinājumā, darba devējs par šo atpūtas laiku maksāja Tev naudu. Opā! Pasīvie ienākumi? Tev taču nebija jāstrādā, lai augustā saņemtu naudu. Tu veselu gadu strādāji un esi nopelnījis šo naudu ar saviem pūliņiem. Tomēr šos ienākumus neviens nenosauks par pasīvajiem.
Problēma ir tajā apstāklī, ka Tev ir bijis jāstrādā visu to gadu, lai Tev pienāktos samaksa arī par nekā nedarīšanu. Līdzīgi ir ar biznesiem, kuri ar laiku izveido pasīvos ienākumus. Tev ir neatlaidīgi un smagi jāstrādā, lai beigu beigās izveidotu sistēmu, kura bagātīgi kompensēs to laiku, kad nesaņēmi neko.
Atliktā samaksa
Vairums ekspertu lieto vārdus “pasīvie ienākumi”, lai gan patiesībā būtu jāsaka “atliktā samaksa”. Tu faktiski saņem atlikto atlīdzību par iepriekš ieguldīto darbu. Starp citu, cilvēki ar darba ņēmēju domāšanu reti ir gatavi atliktajai samaksai. Viņiem vajag visu uzreiz. Lai kļūtu par uzņēmēju, ir jāmaina domāšanas veids.
Iedomājies, ka esi nostrādājis veselu gadu bez algas, un Tavs priekšnieks saka: “Tagad esi pelnījis atpūsties veselus 3 mēnešus. Un, kamēr Tu atpūties, mēs Tev izmaksāsim katru mēnesi pa 3000 eiro.” Tas ir atliktais maksājums! Neviens neiebildīs šādam apzīmējumam. Šeit ir jāsaprot līdzība. Tieši tā tas faktiski notiek vienmēr, kad kāds uzsāk jaunu biznesu. Tu esi ieguldījis savu naudu un tagad beidzot sāc atpelnīt.
Tātad, vai pasīvie ienākumi vispār ir iespējami?
Viens no veidiem ir saņemt ienākumus no investīcijām. Tas nozīmē, ka Tev ir jāiegulda liela naudas summa, kura iepriekš ir bijusi jānopelna ar darbu.
Tu vari saņemt ienākumus no autora atlīdzībām par izdotu grāmatu, sacerētu dziesmu vai ko tamlīdzīgu. Uzrakstīt grāmatu vienalga nozīmē ieguldīt zināmu darbu ilgākā laika periodā. Un pastāv risks, ka Tavu grāmatu neviens nepirks, tāpēc var ienākumu nebūt vispār.
Vēl var uzticēt visu savu biznesu citiem cilvēkiem. Piemēram, izveidot ražotni, par kuru atbildīgs ir uzņēmuma izpilddirektors, bet pārējās funkcijas veic apzinīgi darbinieki. Tā tiek izveidoti pasīvie ienākumi, tomēr vismaz sākumā Tev būs jāiegulda milzīgs darbs, lai viss šis mehānisms sāktu darboties.
Mēs nevēlamies Tevi sarūgtināt vai sagraut Tavus sapņus. Mēs tikai mēģinām parādīt, ka bezrūpīgas nākotnes izveidošana prasa daudz darba. Ja esi tam gatavs, Tu esi uz pareizā ceļa!