Kad cilvēks sāk apdomāt iespēju beidzot pievērsties savai uzņēmējdarbībai, tad pirmais, kas nereti tam iešaujas prātā – kādēļ gan nepārvērst savu hobiju ienesīgā biznesā?
Šis ir visai nopietns jautājums, kuru nepieciešams kārtīgi apdomāt, pirms pieņemt galīgo lēmumu. Bizness nozīmē uzdrīkstēšanos riskēt par spīti tam, ka rezultāts ir absolūti neparedzams. Arī riskus var un vajag paredzēt, tāpēc, mūsuprāt, būtu prātīgi Tev izskatīt šo 10 jautājumu kontrolsarakstu:
1. Tu neesi viens
Tas, ka Tu sevi uzskati par apdāvinātu vienā vai otrā jomā, vēl nenozīmē, ka uz pasaules nav lērums līdzīgi apdāvinātu ļaužu.
2. Entuziasms vēl nav bizness
Tikai tādēļ, ka Tev patīk ar to nodarboties, vai tas, ka Tu zini daudzus līdzīgi domājošus biedrus, vēl negarantē to, ka šis entuziasms pārtaps dzīvotspējīgā biznesā.
3. Tavas kompetences līmenis
Tavi komerciāla rakstura panākumi būs atkarīgi no Tavām prasmēm, tāpēc izvērtē sevi reāli. Vai tiešām Tu esi tik prasmīgs, ka cilvēki būs gatavi maksāt par to, ko Tu dari? Vai arī Tev šī nodarbe vienkārši sagādās prieku?
4. Darbs vai izklaide
Vai Tu būsi spējīgs saglabāt disciplīnu un patiesi nodoties savai nodarbei, lai sasniegtu to, ko vēlies, arī tad, kad šī nodarbošanās sāks likties vairāk kā darbs nekā izklaide? (Agrāk vai vēlāk, bet tā arī būs!)
5. Pieejamie naudas līdzekļi
Visticamāk, Tava brīvā laika nodarbošanās neprasa lielus finanšu ieguldījumus. Un, ļoti iespējams, Tev jau ir iegādāts viss nepieciešamais inventārs, taču rēķinies ar to, ka pašdarbībai nepieciešamie izejmateriāli ir pavisam kas cits nekā ražošanai paredzētie apjomi. Vai Tev ir pietiekami līdzekļu, lai iegādātos izejmateriālus ražošanai, nevis hobijam?
6. Finanšu plūsma
Vai esi izpētījis to, vai šī nodarbe Tev ienesīs pietiekami finanšu līdzekļu? Iespējams, ka Tu šai nodarbei iesākumā vari pievērsties arī bez jebkāda finansiāla rakstura kompensācijas, Tev tomēr jāsaprot, ka biznesa līmenī tai ir nepieciešams ienest pietiekami naudas līdzekļu, lai Tu spētu noturēties tirgū un, kā minimums, nodrošināt sev iztiku.
7. Tev jābūt īpašam
Piesātinātā tirgū ir ārkārtīgi grūti izcelties. Ja Tev nav nekā cita, ar ko izcelties, kā tikai zemākas cenas noteikšana nekā konkurentiem, tad labāk paliec pie sava pašreizējā darba! Pazeminot cenu, ir ārkārtīgi grūti ilgtermiņā noturēties “virs ūdens”, it īpaši, ja konkrētā niša ir tirgus dalībnieku pārpildīta.
8. Biznesa kapacitāte
Ikviens hobijs, tikko pārvērsts biznesā, iesākumā būs ar visai ierobežotu produkcijas kapacitāti, tāpēc Tev jābūt skaidram, kā iespējams ražošanas apjomus palielināt. Ar laiku tas Tev kļūs par visai aktuālu jautājumu!
9. Tas prasīs no Tevis vairāk
Atšķirībā no hobija, bizness no Tevis prasīs vairāk uzmanības. Līdz ar to Tev jābūt gatavam risināt jautājumus, ar kuriem Tu faktiski vispār nesaskaries hobija līmenī. Kā viens no tiem – daudzos nepatiku izraisošā grāmatvedība, no kuras nevienam neizbēgt! Kā otrs varētu tikt minēts mārketings. Parūpējies par to, lai Tava produkcija “iziet tautās”. Pieliec visas pūles, lai Tavas produkcijas nosaukums ar laiku būtu sastopams ikviena cilvēka leksikonā!
10. Interešu konflikts
Vēl viens svarīgs aspekts – hobijs ir jautājums par Tavu patiku un vēlmēm, taču bizness ir jautājums par Tavu klientu patiku un vēlmēm. Tev jārēķinās, ka tās ne vienmēr jums sakritīs. Tev jābūt gatavam izpatikt savam klientam. Stingri pastāvot uz savu, ļoti iespējams, drīz paliksi bez klientiem…
Ja Tu patiesi vēlies radīt biznesu, tad mēs Tev ieteiktu izstrādāt reālu biznesa plānu ar pilnīgiem finansu aprēķiniem un saprātīgiem pieņēmumiem. Nevis bankai vai fondam, bet sev.
Plāns Tev dos iespēju šo biznesu izvērtē bez finansiāla riska un noteikt, vai tas ir Tavu pūliņu un ieguldījumu vērts.
Ja Tev joprojām saglabājas patika pret savu hobiju tik lielā mērā, ka esi gatavs tam nodoties katru dienu, tad padomā – varbūt labāk būtu atrast darbu attiecīgā jomā? Tādā veidā Tu varēsi izbaudīt savu aizraušanos bez lieka riska un galvassāpēm, ko sagādātu biznesa pārvaldīšana. Taču mēs uzskatām, ka vislabāk šo nodarbi atstāt kā nepilna laika nodarbošanos, kuru Tu veic, saglabājot arī savu dienas darbu.
Tā būtu lieliska alternatīva, lai uzsāktu biznesu. Tā joprojām apmierinātu Tavas personīgās vēlmes un vajadzības un, kas, mūsuprāt, ir vissvarīgākais, neliks Tev uzņemties nevajadzīgu risku.
Brīdī, kad Tu uzsāc biznesu, kaut vai balstītu uz savu hobiju, Tavs primārais darbs būs biznesa vadīšana!
Ričards Pāns
(https://www.facebook.com/ricards.pans)
P.S. Nav obligāti būt lieliskam, lai sāktu. Taču ir jāsāk, lai tāds varētu kļūt. Sāc!