Iespējams, Tu nezini tādu Janu Kūmu (Jan Koum). Toties Tu zini WhatsApp, kuru vairāk nekā miljards cilvēku 180 valstīs lieto, lai sazinātos ar draugiem un ģimeni. Bez maksas, jebkurā vietā un jebkurā laikā, dzenot izmisumā telekomunikāciju operatorus. Pirms kāda laika Facebook oficiāli paziņoja par WhatsApp aplikācijas iegādi. Darījuma kopējā summa ir iespaidīga – 19 miljardi ASV dolāru.
WhatsApp izveidotājs Jans Kūms dzimis 1976.gada un uzaudzis nelielā ciematā pie Kijevas. Mūsējais, padomju cilvēks. Starp citu, viņam joprojām ir atmiņā tā laika čekistu metodes, tāpēc WhatsApp uzsver, ka neiegūs informāciju par lietotājiem, lai izveidotu konkrēti tiem mērķētas reklāmas. Nekādas izsekošanas un noklausīšanās!
Skarbā jaunība
Viņam ar māti kā ebrejiem 1992.gadā izdevās emigrēt uz ASV, kur viņi tika pie valsts ierādīta dzīvoklīša un pārtika no pabalstiem. Puisis piepelnījās, tīrot grīdas. Kad māte 2000.gadā nomira vēža dēļ, Jans kļuva bārenis. Viņš vairs neturpināja mācības. To vietā sāka interesēties par datoriem.
Ceļa sākums
Studējot izpārdošanās sameklētās grāmatas, Jans drīz vien apguva programmēšanu un kļuva pat par hakeri. Vēlāk viņšiestājās Sanhosē štata universitātē, tomēr studijas kaut kā viņu neaizrāva. Tā nu Jans uzsāka darbu auditorfirmā Ernst & Young kā tīklu drošības speciālists. Reiz, pārbaudot meklēšanas programmas Yahoo! reklāmu drošumu, viņš iepazinās ar Braienu Ektonu, vēlāko WhatsApp līdzdibinātāju. Tā nu 10 gadus līdz pat 2007.gadam Jans nostrādāja Yahoo!
Pāris gadus Jans nesekmīgi meklēja biznesa idejas. 2009.gads bija liktenīgais, jo viņš iegādājas iPhone un iepazinās ar nesen izveidotā App Store potenciālu. Tā nu kopā ar krievu izcelsmes programmētājiem tiek radīts mums jau zināmais WhatsApp. Mērķis bija izveidot alternatīvu tradicionālajām īsziņām, ņemot vērā, ka pasaulē viedtelefoni kļūs aizvien populārāki.
Caur bezcerību uz panākumiem
Negāja viegli… Apple tehnoloģijas tik tikko bija gatavas šādai aplikācijai. Sākotnēji WhatsApp nelietoja pat tuvākie draugi. Aplikācija regulāri “uzkārās”. Neveiksmju vajāts, Jans pat apsvēra iespēju atgriezties darbā un pieteicās Facebook, bet tur netika atzīts par labu esam. Viņam bija simtiem iemeslu neturpināt. Līdz beidzot, pateicoties iPhone un WhatsApp uzlabojumiem, 2009.gada jūlijā aplikācija ieguva jau 250 tūkstošus lietotāju. Jans piedāvāja bez darba esošajam Braienam (viņu savukārt darbā nepieņēma ne Facebook, ne Twitter) kļūt par kompanjonu, un tas pierunāja savus senos Yahoo! draugus investēt uzņēmumā 250’000 dolārus.
No kurienes nauda?
Vēlāko izaugsmi atbalstīja kapitāls no investīciju kompānijām. No kurienes tad pašiem nauda radās, ja WhatsApp ir par brīvu? Nauda tika iekasēta no iPhone lietotājiem par pirmo lejuplādi un no Android lietotājiem kā neliela gada maksa. Nekādu ieņēmumu no reklāmām.
WhatsApp piedzīvojis neticami strauju izaugsmi, pašlaik dienā apstrādājot 50 miljardus ziņojumu. Pašlaik WhatsApp nodarbina vien 50 cilvēkus, no kuriem 30 ir inženieri. Kompānijas galvenā biroja ēka atrodas Kalifornijā.