Ja Tev jau pieder labs fotoaparāts, kāpēc gan nepamēģināt pelnīt ar pasākumu fotografēšanu?
Sāc ar radu un draugu portretiem. Kad Tev jau būs pieredze un paraugbildes, reklamējies tālāk. Pamācības, kā fotografēt portretus, var atrast, piem., CreativeLive.com.
Lai kāds piekristu samaksāt tūkstošus, jāpiestrādā pie vārda atpazīstamības. Rēķinies ar pāris gadiem, ja ne vēl vairāk. Piedalies fotokonkursos, kur žūrijā ir atzīti fotogrāfi vai mākslas zinātāji. Mācies un iegūsti fotogrāfa diplomu Birutas Mageles Starptautiskajā stilistu skolā vai meistara diplomu Latvijas Amatniecības kamerā. Pēc tam vari apmeklēt dažādus kursus, piemēram, Londonas “International Education Society”. Vari iestāties Latvijas Fotogrāfu biedrībā un Latvijas Kāzu fotogrāfu asociācijā. Sertifikāti noteikti noderēs valsts un lielo uzņēmumu iepirkumos.
Ļoti labu naudu, ņemot vērā pasākumu unikalitāti, var nopelnīt korporatīvo ballīšu vai kāzu fotogrāfs. Padomus var iegūt Theweddingschool.net vai Creativelive.com.
Kāpēc ar to nodarboties?
Ja patīk fotografēt ikdienā, kāpēc gan ne? Amerikā pierasta lieta ir labam kāzu fotogrāfam samaksāt ap 5000 dolāriem par vienu sesiju. Meistari ar vārdu arī Latvijā saņem 5000 eiro un pat vairāk par vienu pasākumu. Turklāt fotogrāfam ir iespēja pasākumu laikā iepazīties ar daudziem cilvēkiem. Tas var būt ļoti labs sākums arī kādam citam biznesam.
Papildus Tu vari pelnīt, saņemot atlīdzību no Tevis ieteiktajiem grimētājiem, frizieriem, kāzu banketu rīkotājiem, ziedu pārdevējiem u.c.
Reizēm Tev samaksās avansā par pasākuma fotografēšanu vienreiz, un pēc tam Tev samaksās vēlreiz, lai Tu visu to izdzēs!
Daži meistari kā Sergejs Kondrašins specializējas galvenokārt kalendāru veidošanā. Viņš piedāvā arī ekskluzīvas individuālas fotosesijas eksotiskās vietās.
Ja Tev izdodas iegūt izcilu reputāciju, var gadīties, ka par Tavām fotogrāfijām izsolēs tiek maksātas tikpat lielas summas kā par gleznotāju darbiem. Piemēram, par vairākiem vācu meistara Andreasa Gurska darbiem Sotheby’s izsolē ticis nosolīts vairāk kā miljons ASV dolāru. Arī kāda amatiera – Krievijas prezidenta D.Medveģeva – uzņemtā fotogrāfija ir pārdota labdarības izsolē par 1,7 miljoniem dolāru.
Kādas ir izmaksas?
Jāatceras, ka profesionāļa izdevumi būs daudz lielāki nekā amatierim. Ar vidēja līmeņa fotoaparātu Canon EOS 5D Mark III izdosies uzņemt varbūt 200 – 300 tūkstošus kadru, pēc tam aparāta slēdzis būs jānomaina. Tie ir 300 eiro. Parēķini – vienas dienas fotosesijā tiek uzņemti 1000 kadri. Meistaram uz pasākumu jāņem līdzi vismaz 2 līdzīgas klases fotoaparāti, lai nav nemitīgi jāmaina objektīvi. Gan putekļi saiet, gan īstais kadrs tiek palaists garām.
Nopietns fotogrāfs arī ierodas uz pasākumu ar vismaz trim objektīviem – platleņķa ar maināmu fokusa attālumu, ar teleobjektīvu un ar kādu fiksēto objektīvu. Katrs no tiem maksās varbūt 1000 eiro vai pat daudz vairāk. Nu, ja Tu nevēlēsies tos regulāri remontēt vai mainīt. Tomēr reizi gados piecos arī tie būs jāmaina, ja strādāsi regulāri. Ja nu kāds īpaši dārgs fotoobjektīvs pa burzmu nokrīt zemē un saplīst? Arī tas ir jāparedz.
Vēl Tev būs nepieciešamas vairākas atmiņas kartes, ārējie HDD, dažādi atstarotāji, studijas gaismu komplekti, lietussargi, statīvi, fotosomas un daudz kas cits. Un galu galā – arī labs dators attēlu apstrādei.
Fotogrāfam noteikti ir arī jāizglītojas. Kursi, žurnālu abonēšana, jaunas tehnikas apgūšana…
Parasti attēlu pēcapstrādei nepieciešams vismaz 2 – 10 reizes vairāk laika nekā pašai fotografēšanai. Tātad viena diena ar fotografēšanu un trīs dienas pēcapstrādei. Ņemot vērā izmaksas, ja par 4 dienām tiek samaksāts vien 300 eiro – vai tas vairs šķiet tik ļoti daudz? Atceries, ka daļa naudas vēl aiziet par licencēm, grāmatvedībai un nodokļiem. Jāalgo asistents.
Starp citu, eksperti aprēķinājuši, ka fotografējot tiek patērēts tikai varbūt 10% no visa procesam nepieciešamā laika.
Cik var nopelnīt?
Peļņa nav tā summa, cik Tu saņem par vakaru. Peļņa ir starpība starp ienākumiem un izdevumiem. Tomēr, ja publika ir gatava to visu apmaksāt, ir vērts. Tātad par vienu korporatīvo ballīti vai kāzām ienākums var būt vairāki tūkstoši. Papildus vari veikt momentuzņēmumus un pārdot iesilušiem viesiem svaigi izdrukātas bildes par 20 eiro gabalā.
Ja Tev ir sava studija, vari to izīrēt citiem par 25 – … eiro stundā. Ne jau visi ir gatavi investēt savas studijas izveidē.
Vai šāds bizness var radīt pasīvos ienākumus?
Nez vai, pat ja Tu izveido savu fotostudiju. Ja Tu esi tas fotomeistars, tad Tev arī ir pašam jādodas fotografēt. Ja Tu nestrādā, naudas nav. Bet, protams, Tu vari dažus melnos darbus kā, teiksim, attēlu apstrādi uzticēt saviem darbiniekiem.