Personiskā attīstība
izlasāms 4 min

Nabadzības iemesli

02.01.2017.

Runā, ka bagātība esot prāta stāvoklis. Un arī nabadzība ir prāta stāvoklis.


Nabadzība un netīrība nomāc. Pieļaujam, ka ierastais Maskačkas graustu skats to vien dara kā programmē kļūt par neveiksminieku. Un ja vēl Tev apkārt ikdienā ir bēdu brāļi un činkstētāji, nav grūti arī pašam salūzt šādā situācijā. Nekur neliksies, inficēsies ātri vien ar nabadzīgajiem raksturīgo domāšanas veidu.

Cilvēki, kas vienmēr saka, ka nevar neko atļauties un ka viss ir par dārgu, nemitīgi programmē savu zemapziņu, un tad nu arī rodas tādi apstākļi, ka naudas nepietiek.

Bet ir arī labā ziņa – visu var mainīt. Ja ir tāda vēlēšanās, protams.

Tava domāšana nosaka visu.

Ja Tu uz šo situāciju nepaskatīsies no malas un neko nemainīsi, visdrīzāk, visu mūžu paliksi nabags. Svarīgi ir apzināties, ka tieši domāšanas veids ir novedis līdz tam, ka Tev naudas ir tik, cik ir, un ne vairāk.

Mūsuprāt, būtiskākā problēma ir zems pašvērtējums. Nabadzīgie netic sev. Tie netic, ka spēj gūt panākumus, tāpēc arī nekad neriskē un neuzsāk neko jaunu. Skola ir pabeigta, tagad lai valsts rūpējas par mani! Man pienākas!

Nabadzīgajiem ir svarīgāk ietaupīt, nevis nopelnīt.

Tādi cilvēki ir gatavi apskriet visus rajona veikalus, lai ietaupītu kopsummā varbūt pārdesmit centus, bet nav gatavi neko izdarīt, lai paaugstinātu savu konkurētspēju darba tirgū.

Parasti izvēloties zīli rokā, nevis medni kokā vai vēl labāk – abus divus, nabadzīgie ir gatavi strādāt par nelielu, bet (viņuprāt) stabilu atalgojumu. Viņi vienlaikus arī uzskata, ka darba devējs viņiem ir parādā un tos nenovērtē. Maz ticams, ka šādi cilvēki vēlēsies riskēt un uzsākt savu uzņēmējdarbību.

Nabadzīgie bieži ir arī pasīvi.

Nu, pamēģināju, neizdevās – ko vēl gribat? Viņi jau iepriekš paredz, ka nekas nesanāks, tāpēc nemaz nav vērts mēģināt. Bet, lai kaut ko sasniegtu, tomēr ir jāiegulda pūles. Dzīve arī Tev var piedāvāt iespējas. Izdošanās garantijas jau nekad netiks piedāvātas. Runā, ka vienīgā skaidri zināmā lieta esot nāve.

Attaisnojumu meklētāju klubiņš

Te vietā ir kāda ļoti turīga Ķīnas uzņēmēja (viņš arī interneta portāla “Alibaba” izveidotājs) teiktais: “Nabadzīgajiem izdabāt ir visgrūtāk. Iedodiet viņiem kaut ko bez maksas, un viņi padomās, ka tās ir lamatas. Teiksi, ka nepieciešama neliela investīcija, atbildēs, ka tur jau nevar nopelnīt. Teiksi, ka jāiegulda daudz, dzirdēsi, ka viņiem nav naudas. Mudināsi, lai atver veikalu, saņemsi atbildi, ka tad nebūs brīvības. Teiksi, lai dara ko ierastu, atbildēs, ka tas ir grūti un nav ienesīgi. Aicināsi uzsākt ko jaunu, viņi teiks, ka trūkst pieredzes un garantiju, ka izdosies.
Viņiem visiem ir kas kopīgs – nabadzīgo domāšana. Un vēl viņi nekad nav vieni – tādu ir vairākums. Līdzīgi domājošu attaisnojumu meklētāju grupējumi. Pajautājiet, ko viņi prot? Ko viņi dzīve ir sasnieguši? Atbildes vietā būs klusums. Nabadzīgie ir nabadzīgi viena iemesla dēļ – viņi nav izlēmuši kļūt bagāti, un viņu dzīves paiet gaidot. Tikai neviens nezina, ko.”

Ko tad darīt? Vai tiešām, izmainot vien domāšanu, būtu iespējams izmainīt arī savu finansiālo stāvokli? Protams, domāšana bez darīšanas ir tikai sapņošana, kas neaizvedīs ne pie kādām izmaiņām. Tomēr ir milzu atšķirība starp to, kā domā nabadzīgie un kā – bagātie.

Neierobežo pats sevi
Bieži vien vecāki ir ieprogrammējuši mums, ka ir bagātie un nabagie, un tur nu neko nevar darīt. Neesi piedzimis bagātā ģimenē – nu, tad nemaz nemēģini. Varbūt Tu uzskati, ka daudz naudas varbūt tikai negodīgiem cilvēkiem? Ka nauda ir visu nelaimju cēlonis? Ka ir vien smagi jāstrādā, lai labi dzīvotu? Ja nemīli naudu un īsti netici panākumiem, tad, visdrīzāk, nekā arī nebūs. Aizliedz sev domāt, ka naudas nav un ka Tu neko nevari atļauties! Nauda ir vienmēr. Varbūt tās nav pietiekoši šodien, bet, ja Tu meklēsi iespējas, nauda uzradīsies.

Iegūsti biznesa zināšanas
Kādreiz mums vecāki mācīja, ka svarīgākais ir iegūt augstāko izglītību, saņemt diplomu. Nav pat tik svarīgi, vai šīs iezubrītās zināšanas būs kādam vajadzīgas. Bet, ja paskatāmies, piemēram, Aināra Šlesera vai Marka Cukenberga piemēru, viņiem joprojām nav augstākās izglītības diploma. Diplomētie strādā viņu labā. Bagātie uzņēmēji interesējas par konkrētām zināšanām, kas viņiem palīdz nopelnīt naudu, nevis diplomu.

Plāno savu nākotni
Ja Tavi nākotnes plāni aprobežojas ar piektdienas ballītes plānošanu, ja parasti apceri vien savus senos pagātnes sasniegumus, tad tas ir pilnīgi pretēji bagāto rīcībai. Tiem ir sapņi, kurus tie vēlas īstenot, un tiem ir arī pārdomāti plāni, kā soli pa solim virzīties uz priekšu.

Pieņem loģiskus lēmumus
Par spīti tam, ka vairums ļaužu uzskata sevi par loģiskiem, tie lēmumus pieņem, balstoties uz emocijām. Piemēram, nopērk jaunu iPhone, neatstājot naudu, lai apmeklētu kādu sevis pilnveidošanas semināru. Bieži vien arī aizspriedumi aizmiglo tiem skatu, un viņi atsakās no acīmredzami labām izdevībām. Savukārt bagātajiem ir paradums visu aprēķināt. Arī risks ir aprēķināms, un viņi ir gatavi riskēt, kad tam ir loģisks pamatojums.