Praktiski padomi
izlasāms 3 min

Kāpēc palikt algotā darbā, uzsākot uzņēmējdarbību

06.01.2017.

Vēl pirms gadiem desmit uzņēmēji un algotie darbinieki dzīvoja divās dažādās pasaulēs. Nu tie laiki ir pagājuši. Arvien vairāk parasto darba ņēmēju papildina savu budžetu dažādos biznesa projektos.


Algotie darbinieki sāk saprast, ka nekas nav tik nedrošs kā stabila darba vieta. Padomju laikos bija pierasts izmācīties kādu amatu un ar to pelnīt sev iztiku visu atlikušo mūžu. Redzam, ka internetbanku dēļ samazinās banku darbinieku skaits. Pašapkalpošanās kasu dēļ lielveikalos vairs nav nepieciešams tik daudz pārdevēju. Iespējams, drīz tulkošanu aizvietos automatizētas programmas.

Dubultā dzīve – kāpēc gan ne

Izjūtot nedrošību par rītdienu, uzņēmīgākie darbinieki cenšas izveidot sev alternatīvo naudas plūsmu gadījumam, ja viņu pakalpojumi vairs nebūs pieprasīti. Tie uzsāk dubultu dzīvi – ir gan darba ņēmēji, gan uzņēmēji vienlaikus.

Viena iespēja ir strādāt esošajā darba vietā vairāk un ilgāk, jo nav jau nemaz tik vienkārši atrast papildus darbu. Izmantojot savu pieredzi, kontaktus un idejas, varbūt pat vienkāršāk ir uzsākt biznesu.

Pārliecība par savām spējām

Sava uzņēmējdarbība papildus darba algai rada jaunu naudas plūsmu, bet, iespējams, daudz svarīgāka ir apziņa, ka Tu pats spēj ko piedāvāt pasaulei, ka Tu neesi atkarīgs tikai no darba devēja lēmumiem vai kaprīzēm. Šī ir daudz spēcīgāka motivācija par naudu. Cilvēks jūtas noderīgs un pieprasīts.

Ceļš uz šādu finansiālo brīvību visbiežāk nav viegls un rozēm kaisīts. Noteikti būs dienas, kad gribēsies visu pamest un padoties. Tomēr, ja ir skaidri noteikts lielais mērķis, ko vēlies sasniegt, nekas nav neiespējams.

Parasti idejas šādam papildus biznesam rodas, izvērtējot savu iepriekšējo pieredzi un intereses. Kāds atceras savu bērnības sapni.

Ieguvēji ir visi

Darba devējam, ja vien tas nesāk nākt uz darbu pagulēt, parasti ir izdevīgs šāds uzņēmīgs darbinieks. Viņš ir apguvis jaunas prasmes, viņam ir lielāka motivācija. Viņš var atnest jaunas idejas savam darba devējam. Jebkurš priecātos par darbinieku, kurš uz sava rēķina apgūst mārketingu vai elektronisko komerciju. Darbinieks var izpaust savu radošumu un iniciatīvu, ja darba laikā tas nav iespējams. Tātad ieguvēji ir visi.

Neraugoties uz daudzu pārliecību, ka bez miljona investīcijās jau nu nekādi, bieži vien biznesu iespējams uzsākt ar pavisam nelielām summām, kuras var ietaupīt no darba algas. Piemēram, lai uzsāktu savu patstāvīgā konsultanta karjeru, nepieciešams vien par to ieminēties tuvākajiem draugiem un publicēt šādu ziņu sociālajos tīklos. Cita lieta, ja ir doma uzsākt spirta ražošanu lielos apjomos vai atvērt banku.

Nepamet darbu, kamēr bizness uzņem apgriezienus

Sava biznesa uzsākšana prasa resursus. Nekad nevar zināt, kad un vai investīcijas sāks nest atdevi. Tāpēc ir labi, ja tiek saglabāta naudas plūsma no darba algas. Ja bizness ienes pietiekami daudz naudas un ir stabils, pamest algoto darbu būs iespējams jebkurā laikā.

Uzsāc savu papildus nodarbošanos jau tagad! Nav jēgas gaidīt kādu īsto brīdi, perfekto ideju vai ideālās mājaslapas izveidi. Piedāvā savu pakalpojumu vai preci saviem tuvākajiem radiem un draugiem. Ja viņi to novērtēs, jāturpina audzēt apjomus.

 

 

Save