Kāpēc gan būtu jāapgrūtina sevi ar biznesa plāna sacerēšanu? Tikai tāpēc, ka to prasa banka, investors vai Eiropas fondu iestāde?
Mūsuprāt, biznesa plāns galvenokārt nepieciešams pašam jaunajam uzņēmējam. Ja ir tikai mērķis, bet nav konkrēta rīcības plāna, šāds uzņēmējs vairāk atgādina sapņotāju. Sportistiem ir savi treniņu plāni. Namu būvei ir savi plāni. Armijām ir savi kaujas plāni. Uzrakstot biznesa plānu, uzņēmējs var pamanīt iespējas, ko citādi nebūtu pamanījis un attiecīgi novērtējis. Tiek atklātas iespējamās grūtības. Varbūt ideja nemaz nav dzīvotspējīga?
Nav vērts tērēt laiku plānam, ja pati ideja vēl nav līdz galam skaidra. Uzņēmējam sākumā ir pašam jātiek galā ar sevi.
Kā top biznesa plāns? Noteikti ir jāsāk ar pašas idejas aprakstu. Jāatbild sev, kas tiks piedāvāts, kam un kāpēc. Neviens produkts nebūs domāts visiem, lai gan sākumā tā var šķist. Plānam jābūt tik viegli saprotamam, lai pat skolniekam ir skaidrs. Kādās 5-10 minūtēs ja ideja nav skaidra, plāns nekur neder.
Biznesa plāna rakstīšanas gaitā uzņēmējs būs spiests ievākt pēc iespējas daudz informācijas no interneta, draugiem, paziņām, konsultantiem. Visa informācija gan rūpīgi jāizvērtē, lai nepieļautu kļūdas dēļ tā, ka “viena tante man teica”.
Iesācēji bieži ir pārāk optimistiski savos aprēķinos. Un liekvārdīgi. Desmit lappuses ir jau daudz. Ja plāns tiek rakstīts investoram, šajās dažās lappusēs jābūt pietiekoši argumentētam, kāds viņam būs labums no sadarbības.
Labi uzrakstīts plāns ir kā kompass, kurā ik pa brīdim jāieskatās, lai nezaudētu virzienu uz mērķi. Bet, tāpat kā tirgus situācija nepārtraukti mainās, arī plāns ir nepārtraukti jākoriģē. Visu iepriekš paredzēt nevar.
Kā novērtēt jauno biznesu?
Viss atkarīgs no tā, cik ilgā laikā pēc pesimistiskajām prognozēm atmaksāsies Tevis veiktās investīcijas:
- Ja gada laikā vai ātrāk – bizness ir ļoti veiksmīgs! Bet kādi ir riski?
- Ja spēsi atpelnīt 2 gados, tas Latvijas apstākļiem būs ļoti labi.
- Ja tie ir 3 – 4 gadi, tas ir vēl gluži normāli. Bankas vai investori būs gatavi ar Tevi runāt.
- Ja tie ir 5 gadi – Tev būs bankai jāpierāda, ka bizness turpināsies vēl vismaz 50 gadus.
- Ja 7 vai vairāk gadu laikā… Tas nu vairs nav bizness. Šo Tavu dārgo izklaidi finansēt gatavi būs varbūt tikai tuvākie radinieki.
Ja neveiksies ar pirmo uzņēmumu un tas bankrotēs – lieliski, tā būs nenovērtējama pieredze! Nākamajā reizē riski tiks izvērtēti rūpīgāk. Starp citu, ASV tikai vismaz trīs reizes bankrotējušie tiek uzskatīti par uzņēmējiem ar lielu pieredzi!