Līderība
izlasāms 2 min

Kā izprast vārdu “līderis”?

02.01.2017.

Mūsuprāt, līderis nav kāds formāls priekšnieks. Tas ir vadītājs. Līderis ir cilvēks, kurš spēj pulcēt ap sevi pozitīvi domājošus ļaudis, lai kopīgi mainītu apkārtējo pasauli.


Kā teicis kāds gudrs cilvēks, līderībai nav nekāda sakara ar amatiem vai tituliem. Tā parāda, kā viena dzīve var ietekmēt citas.

Vadītājs un līderis nav tas pats. Vadītāja funkcijas ir darba plānošana, organizēšana, darba uzdevumu noteikšana un izpildes kontrole. Tomēr vadītājs var būt arī līderis un otrādi.

​Atslēga uz patiesu līderību ir nevis autoritāte, bet ietekme.

10 lietas, ko cilvēki sagaida no Tevis kā līdera:

1. Pieņem cilvēkus, lai kādi viņi būtu
2. Izrādi, ka Tu tici cilvēku spējām
3. Izrādi cieņu un patiesu atzinību
4. Dod cilvēkiem cerību
5. Patiesi ieklausies
6. Parādi virzienu, kurp doties
7. Atbalsti un motivē cilvēkus
8. Parādi sevi kā piemēru
9. Parādi, kā gūt panākumus
10. Kļūsti par sirsnīgu draugu, nevis par priekšnieku

Tavs labākais līdera instruments ir Tavs personiskais piemērs. Ja vēlies noķert lielo zivi, Tev jāsāk domāt kā zivij, nevis kā makšķerniekam.

Par līderi spēj kļūt ikviens

Jau kopš piedzimšanas katrs esam atšķirīgi – vieni ir sabiedriskāki, citi noslēgtāki, taču esam droši, ka daudzas līderi raksturojošas īpašības tiek apgūtas visas dzīves laikā, proti, gandrīz nekad šīs īpašības mums nepiemīt jau piedzimstot – tās ir jāpilnveido tāpat kā daudzas citas vadības prasmes. Lielākā daļa līderu par tādiem ir kļuvuši, mācoties no citiem līderiem. Katrs kādā situācijā ir bijis neformālais līderis. Mēs katrs to spējam. Ja Tev ir bērni, kā Tu vari nebūt līderis viņiem?

Vai, piemēram, iedomājies situāciju, kad Tava ģimene kopā ar citiem tūristiem dodas uz apsolīto 5 zvaigžņu viesnīcu, bet grupas vadītājs (formālais līderis) visus aizved uz 3 zvaigžņu viesnīcu. Ja Tu sāksi protestēt un Tevi pārējie atbalstīs – Tu jau esi kļuvis par savas grupas neformālo līderi. Bija tikai jāuzņemas iniciatīva un atbildība, lai pārējie būtu gatavi Tev sekot.

Mūsuprāt, visiem šādas līdera spējas ir. Tām tikai jāļauj izlauzties uz āru. Kāpēc tas vajadzīgs? Pat ja ne citu labā, tad vismaz lai kļūtu par līderi pats savai dzīvei. Lai mūža nogalē nebūtu jānožēlo garām palaistās iespējas un izaicinājumi.