Biznesa idejas
izlasāms 4 min

Izīrē savu 2-istabu “hruščovku” par 1200 mēnesī!

11.01.2017.

Viens izīrē savu Mežciema 2-istabu dzīvokli kādam pensionāru pārim par 300 eiro mēnesī. Cits par tādu pat dzīvokli iekasē no tūristiem līdz pat 1200 eiro mēnesī. Ja Tev lielpilsētā ir brīvs dzīvoklis vai istaba, kāpēc gan to neizīrēt kādam?


Ceļojumu portāli un daudzās interneta vietnes ir pilnībā mainījušas veidus, kā cilvēki var rezervēt sev naktsmītnes. Ja padomju laikos tūristi nakšņoja vien salīdzinoši dārgajās viesnīcās, tad vēlāk jau tika piedāvāti hosteļi. Šobrīd tūristi var rast naktsmājas pat Tava kaimiņa dzīvoklī, ja vien viņš šādu iespēju ir piedāvājis Airbnb, FlipKeyCasamundo, Booking.com, HomeToGo, Vimdu, VRBO, ss.lv vai citās interneta vietnēs. Viesnīcu sektors izjūt konkurenci…

Kāpēc ar to nodarboties?
Spriežot pēc klientu atsauksmēm, pakalpojums ir pieprasīts. Ja katra nakts pašaurā viesnīcas istabā 4 cilvēkiem izmaksā vismaz 100 eiro, veselu dzīvokli tie var noīrēt par 30 – 50 eiro. Gan ietaupījums tūristiem, gan peļņa saimniekiem. Nāksies gan pašam vai apkopējai regulāri rūpēties par tīrību dzīvoklī pēc katra viesa, lai gan tie parasti telpas atstāj tīras un kārtīgas. Vari iekasēt drošības naudu, ja neuzticies. Iesakām arī pirms sava īpašuma izīrēšanas iepazīties ar portālu noteikumiem un uzzināt savas tiesības.Potenciālie īres ienākumi vairākas reizes pārsniedz to, ko būtu gatavs maksāt ilgtermiņa īrnieks. Ja, piemēram, Tu savu dzīvokli izīrē par 40 eiro dienā un pats noīrē blakus dzīvokli sev par 200 eiro mēnesī, starpība ir tieši 1000 eiro. Tu ar šādiem ienākumiem varbūt jau atļausies uzteikt savu algoto darbu. Un ja nu šādā veidā Tu iepazīsti jaunus draugus, kuri ar laiku kļūst par Taviem sadarbības partneriem ārzemēs?

Cik var nopelnīt?
Nakšņošanas cenas Rīgā: ap 25 eiro par istabu un ap 50 vai vairāk eiro par dzīvokli. Liels pēdējā stāva luksus dzīvoklis Juglā maksās 350 eiro. Eleganta privātmāja Jūrmalas kāpās vai Mežaparkā – ap 500 eiro par nakti. Portāls tūrista izmaksām pievieno klāt savu komisijas maksu aptuveni 6 – 15% apmērā. No šiem ienākumiem gan jāatņem izdevumi par dzīvokļa uzturēšanu (komunālie maksājumi, sīki remonti, tīrīšana u.c.) un valsts budžetā maksājamie nodokļi. Dažās pilsētās pašvaldības ir noteikušas īpašus naktsmītņu nodokļus.

Svarīgi, ka šāds bizness ienes pasīvos ienākumus. Tev radīsies brīvais laiks, ko pavadīt kopā ar ģimeni. Kas zina, varbūt vēl veidosi sev nākamo biznesu?

Liela biznesa izveidošana
Ja minētais neatbilst Tavām ambīcijām, atklāj savu uzņēmēja talantu un vienojies ar 20 dažādiem saimniekiem par viņu dzīvokļu īri! Iespējams, viņi labprāt piekritīs Tev izīrēt “vairumā”, lai Tu pēc tam caur Airbnb tūristiem izīrētu šos dzīvokļus “mazumā”. Nav gan garantijas, ka noslodze būs katru dienu, jo sevišķi ziemas mēnešos. Tomēr Tevi varētu motivēt 15 tūkstošu ikmēneša peļņa no 20 dzīvokļu izīrēšanas, vai ne?

Izmaksas? Tev jābūt gatavam samaksāt katra dzīvokļa īres maksu pāris mēnešus uz priekšu. Jāparedz nauda dzīvokļa uzturēšanas izdevumiem un apdrošināšanai. Kā jebkurā biznesā, izīrētājam ir obligāti VID jāreģistrē sava saimnieciskā darbība un regulāri jāiesniedz grāmatvedības pārskati.

Izbaudi dzīvošanu senās pilīs vai pat uz jahtas
Ja apnikušas viesnīcas, caur portālu Airbnb iespējams izīrēt patiešām interesantas naktsmājas. Kambari senā pilī vai muižā, šiku villu ar baseinu Grieķijas salās, lētu studio tipa dzīvokli Manhetenā, kajīti uz ekskluzīvas jahtas, istabu stilīgā birojā… Savukārt caur portālu Casamundo Tenerifē, kur janvārī gaisa temperatūra ir +21C, var viegli atrast 4 cilvēkiem paredzētu 70m2 plašu bungalo ar baseinu un skatu uz okeānu par nieka 400 eiro nedēļā. Vai nav jauka ideja – izīrē šādi savu Rīgas dzīvokli tūristiem un par iegūto naudu uzdzīvo pie palmām?

Pieredze pozitīva
Paši esam izmēģinājuši gan Airbnb, gab Casamundo pakalpojumus savos ceļojumos pa Eiropu, ASV un Āziju. Apmaksa tiek veikta rezervējot, bet saimnieks naudu saņem dažas dienas vēlāk – lai klients justos droši. Ja nu dzīvoklis ir ne tāds… Izvēle notiek internetā, tāpēc ir būtiski noalgot profesionālu fotogrāfu, lai Tava nesen remontētā dzīvokļa foto izskatītos pievilcīgi. Neremontētam dzīvoklim piekrišana nebūs tik liela.

Parasti sazināmies ar saimniekiem, lai noskaidrotu nokļūšanas nianses. Kā papildus pakalpojums bieži tiek piedāvāts transports no lidostas un atpakaļ. Sajūta “savā” dzīvoklī parasti ir labāka, nekā dzīvojot viesnīcā. Jo īpaši, ja līdzi ir mazi bērni.

 

Eksperti iesaka – ja gribi kļūt bagāts, izveido sev aktīvus! Šis varētu būt labs sākums. Un atceries par savu dāvanu 20 dolāru vērtībā, kad izmantosi šo servisu pirmo reizi!

Save