Uzsākt savu biznesu ir ļoti labs lēmums. Vai zināji, ka iesācēji mēdz pieļaut līdzīgas kļūdas? Zemāk daži novērojumi, kā tad nevajadzētu uzsākt savu biznesu.
Kopēt citus bez situācijas izpētes
Stāsta, ka pirmskara Latvijā esot kādam sāls malējam izdevies labs bizness. Drīz pēc tam vēl simts citu izveidojuši sāls malšanas un pakošanas uzņēmumus. Rezultātā sāls cena nokritās tik tālu, ka gandrīz visi bija spiesti bankrotēt. Vēl nesen varēja novērot, kā Rīgas centrā atveras un pēc neilga laika aizveras beķerejas un konditorejas. Viena pie otras. Iespējams, īpašnieki nebija parēķinājuši, ka attiecīgajā rajonā nav tik daudz klientu.
Nezināt savus klientus
Nekad nav tā, ka prece vai pakalpojums būs vajadzīgs visiem. Noteikti kādam tas patiks vairāk, citam – nepatiks vispār. Kas būs šis labākais klients? Vai viņam patiks piedāvātais un tā cena? Kā šis klients tiks sameklēts? Ar ko būsim labāki par citiem?
Iespējams, vienkāršākais veids, kā noskaidrot patiesību – tikties ar klientiem un piedāvāt. Nevis vispirms zīmēt logotipu un izdomāt biroja mēbeļu krāsu. Ja klienti nav gatavi par kaut ko vienu maksāt naudu, izdomā ko citu!
Neparedzēt plānu B un C
Visi iesācēji ir pārliecināti, ka paredzētās iestrādnes tiks īstenotas bez aizķeršanās. Taču reālajā dzīvē gadās, ka kāds sadarbības partneris atsakās noslēgt piegādes līgumu. Vai Tev ir sagatavots plāns B un C?
Varbūt Tu iedomājies, ka spēsi labi pelnīt, piedāvājot zemāku cenu par augstāku kvalitāti? Uz kā rēķina? Vai Tu zini sava produkta īsto pašizmaksu? Ja cena ir Tavs vienīgais arguments, ļoti iespējams, ka jaunā nodarbošanās kļūs Tev par dārgu vaļasprieku. Karā par zemāko cenu ieguvēju nav. Iemācies novērtēt sevi un savu laiku!
Neizplānot pārdošanas aktivitātes
Mārketinga aktivitātes ir nepieciešamas jebkuram produktam. Pat ja Tev piedāvājumā būs jaunas Mercedes automašīnas par puscenu, bet neviens par tām neuzzinās, biznesa nebūs. Ja pašam nav laika vai zināšanu ar to nodarboties, vienmēr var noalgot profesionāļus. Tas būs lētāk nekā bankrotēt.
Ja tas būs veikals, kur tas atradīsies? Iespējams, vieta tirdzniecības centrā šķitīs nenormāli dārga, toties Tu spēsi pārdot daudzreiz vairāk nekā tad, ja Tavs veikals atradīsies klusā ieliņā Bolderājā.
Pamest novārtā grāmatvedību
Kurš kārtos Tavu grāmatvedību? Ir nācies saskarties ar situācijām, kad jaunais uzņēmējs ir izvēlējies vislētāko ārpakalpojuma grāmatvedi, bet katru gadu pārmaksājis nodokļos vairākus tūkstošus. Citā gadījumā ir izrādījies, ka gada pārskati nav nodoti jau vairākus gadus, līdz VID aptur uzņēmuma saimniecisko darbību brīdī, kad banka gatavojas izsniegt kredītu. Lētais grāmatvedis Tev saliks skaitļus bilancē, bet vai palīdzēs ar padomu? Iespējams, par nodokļu summu Tu uzzināsi jau tad, kad neko vairs tur nevarēs mainīt.
Pieņemt vislētākos darbiniekus
Daudzi iesācēji nolemj ietaupīt arī uz darbinieku rēķina, pieņemot darbā radiniekus vai tos, kas gatavi strādāt par zemāko atlīdzību. Ko Tev palīdzēs smuka solāriju studijas administratore, kas regulāri būs sagurusi pēc nakts ballītēm? Vai Taviem klientiem patiks nākt pie kāda ar dzīvi neapmierināta pārdevēja? Pieņem darbā tikai entuziastus! Ja darbinieks nāk pēc algas pielikuma, bet nespēj to argumentēt – lai iet prom! Jāmaksā labi tikai tiem, kas ir to pelnījuši.
Vai esi izpētījis līdzīgu šādas nozares uzņēmumu darbību? Vai citi šajā jomā un pilsētā strādājošie uzņēmumi ir spējuši sasniegt labus finanšu rādītājus?
Neparedzēt ārkārtas izdevumus
Kas notiks, ja kāds no klientiem bankrotēs un neapmaksās rēķinus? Vai pietiks naudas šādiem neparedzētiem izdevumiem? Vai ir precīzi zināms, kādi nodokļi un nodevas sagaidāmi?
Kā savu biznesu bieži uzsāk iesācēji? Sameklē savu oriģinālo biznesa ideju, kurai nu vajadzētu aiziet. Aizņemas naudu vai atrod investoru starta kapitālam. Reģistrē savu firmu. Noīrē biroju un atrod darbiniekus. Izstrādā logotipus un nodrukā vizītkartes. Un pēc pāris mēnešiem bankrotē.
Visbiežāk tas tā notiek, jo nav padomāts par galveno. Par ienākumiem.
Zīmēties ar panākumiem
Nevajag sevi aizmirst, jo kam tad bizness domāts, ja ne pašam, bet… daudzi jaunie uzņēmēji jau par pirmo naudu nopērk sev dārgas rotaļlietas vai dodas ceļojumā uz 5* kūrortu Meksikā. To var darīt tad, kad naudas plūsma jau ir stabila.
Mācies no tiem, kuri jau šo ceļu ir gājuši!
Panikai nav iemesla. Lai mazinātu iespējamās starta neveiksmes, šobrīd Latvijā pieejamas vairākas programmas, kas jaunajiem uzņēmējiem palīdz izstrādāt biznesa stratēģiju un domāt par ilgtspējīgu ideju radīšanu. Darbojas mentoringa programmas. Pat bankās ir izveidoti uzņēmējdarbības atbalsta centri. Ir pieejami biznesa inkubatori. Esam mēs.
Savs bizness ir tā vērts, lai riskētu. Tu vari pazaudēt vienīgi naudu. Iegūt vari daudz vairāk. Tā ir Tava iespēja piepildīt savus sapņus, uzlabot savu materiālo un sociālo stāvokli.