Praktiski padomi
izlasāms 4 min

Ideāla biznesa pazīmes

02.01.2017.

Krieviski ir tāds teiciens: “Не я имею бизнес, а бизнес имеет меня*”.
Pirms mesties iekšā savā biznesā, padomā, vai šī konkrētā nodarbošanās neprasīs no Tevis pārāk daudz. Tik daudz, ka iegūtā nauda, vara un bagātnieka tēls citu acīs vairs neatsvērs milzīgo atbildību un Tavu nepārtraukto atrašanos darbā.


Cilvēki pamana uzņēmēju spožo ārieni – māju, dārgo automašīnu, ekskluzīvos atpūtas braucienus. Un vēlas, kaut nu viņi arī tā varētu dzīvot. Neredzama un žurnālos neaprakstīta ir biznesa dzīves otra puse. Daudzi uzņēmēji mirst samērā jauni, jo nogurst no 24/7 mentālās atrašanās darbā, no nepārtrauktajiem komandējumiem un stresa situācijām. Biznesa partnerus tie satiek daudz biežāk nekā savus bērnus.

Iedomājies, kā būtu, ja varētu izveidot savu uzņēmējdarbību, kurā būtu visi plusi un nebūtu nekādu neērtību. Kāds tad būtu ideālais bizness?

Ideāla biznesa pazīmes

Posted by Līderu skola on Tuesday, 23 August 2016

Uzsākšana neprasa lielus ieguldījumus

Lai a/s “Latvijas Balzams” varētu gadā nopelnīt 8 miljonus, tai ir bijis arī jāiegulda ražotnes izveidē miljonus eiro. Veikaliem “Depo” ir bijis jāuzbūvē telpas un jāiepērk miljoniem preču vienību. Pārtikas uzņēmumiem rentabilitāte ir vien daži procenti, kamēr bankām – pat 60%. Iedomājamies, ka Tev nebūs uzreiz pieejami miljoni eiro, ar kuriem riskēt, tāpēc ideāls bizness prasītu nelielas investīcijas, no kurām būtu iespējams gūt lielu peļņu.
Nav vajadzīgs pieņemt darbā daudz darbinieku

Jo mazāk darbinieku, jo labāk. Visi tie taču būs jāatrod, jāapmāca, jākontrolē un – galu galā – jāapmaksā. Un cik katrs darbinieks ienesīs uzņēmumam? Varbūt pēc visu izmaksu saskaitīšanas izrādīsies, ka būsi samaksājis vairāk nekā kāds ir Tev nopelnījis. Risinājums? Dažiem uzņēmumiem kā, piemēram, taksometru firmai “Uber” ir nevis darbinieki, bet partneri – patstāvīgi uzņēmēji, kuri paši vistiešākajā veidā ir ieinteresēti rezultātu sasniegšanā.
Unikāli produkti, ko nevar nokopēt

Ar laiku konkurenti iemācīsies atdarināt jebko, tomēr jācenšas jau no sākuma atrast ko īpašu. Sacenšanās ar zemāko cenu novedīs pie bankrota. Piemēram, “Lido” pastāv jau kopš 1987.gada ar savu unikālo ātrās ēdināšanas koncepciju, un noteikti nav vislētākā vieta, kur var paēst.
Pastāvīgs un neelastīgs pieprasījums

Jūrmalas restorānu īpašnieki cenšas nopelnīt visa gada naudu vienā jūlija mēnesī, jo kas gan cits tiem atliek? Ideālā gadījumā Tavam produktam vai pakalpojumam jābūt pieprasītam jebkurā sezonā. Piemēram, zobu pasta šajā ziņā ir labāks produkts par sauļošanās krēmu.
Tirdzniecība pa visu pasauli

Vien Latvijas likumdošanu pārzinošam grāmatvedības uzņēmumam būs teju neiespējami piedāvāt savus pakalpojumus ārpus savas valsts. Savukārt, augstas ātrdarbības rūteru ražotājam būs iespējams savas preces pārdot visā pasaulē. Tieši šā iemesla dēļ Latvijas firma “Mikrotīkls” vienā gadā spēj saviem īpašniekiem dot 60 miljonu peļņu.
Zemas ikmēneša izmaksas

Ja uzņēmuma darbībai nepieciešams plašs birojs un noliktavas ar daudzi darbiniekiem, tā ikmēneša izdevumi būs lieli. Ja veiksmīgam biznesam pietiek ar mājas biroju un telefonu – nelieli.
Nav nepieciešami kredīti apgrozāmo līdzekļu finansēšanai

Lai iepirktu lielāku preču apjomu vai piedāvātu plašāku pakalpojumu klāstu, uzņēmumi ir spiesti aizņemties no bankām. Piemēram, par precēm Tev jāsamaksā uzreiz, bet klienti maksās tikai pēc 2 – 3 mēnešiem… Lieliski, ja Tavam biznesam šādi kredīti nebūs nepieciešami.
Brīvība no regulām un saskaņojumiem ar valsts iestādēm

Kāds uzņēmējs ieguldīja vairāk kā miljonu kokogļu ražotnes izveidošanā un bankrotēja, jo tā arī no valsts nesaņēma atļauju uzsākt ražošanu potenciālā vides piesārņojuma dēļ. Vairākas solāriju studijas ir bankrotējušas dēļ ES ieteikuma samazināt solāriju lampu jaudu.
Iespēja biznesu ērti pārvietot uz jebkuru vietu pasaulē

Ērti, ja Tu jebkurā brīdī vari pārcelties uz Kaliforniju vai Austriju, saglabājot savu biznesu un tā radīto naudas plūsmu. Un droši – ja nu gadījumā kas. Ar savu zivju konservu cehu tas nebūtu iespējams, bet programmēšanas vai starpniecības uzņēmums var darboties kaut vai no Antarktīdas, ja vien tur pieejams internets.
Izveidota sistēma, kas samazina īpašnieka līdzdalību ikdienas procesos

Ja uzņēmumā procesi nebūs sakārtoti, ja nav ieviesta sistēma, tad īpašnieks nespēs bez telefona sarunām un e-pastiem atpūsties ne dienu. Darbinieki nebūs gatavi pat vienkāršām nestandarta situācijām, kur nu vēl kam ārkārtējam. Šādu uzņēmumu arī pārdot būs grūti, ja bez Tevis jau nu nekā…
Bizness, par kuru joprojām esi sajūsmā

Ideāla biznesā gadījumā pat pēc 10 gadiem Tu ar sajūsmu visiem stāstīsi par saviem produktiem vai pakalpojumiem!

 

Aptuvenā tulkojumā – nevis man pieder bizness, bet es piederu tam.

Save