Personiskā attīstība
izlasāms 3 min

Cik naudas ir pietiekami?

02.01.2017.

Reizēm mēdzam jaunajiem uzņēmējiem uzdot jautājumu: “Ar kādu naudas summu mēnesī ir pietiekami?” Kā jau Tu nojaut, ka atbildes atšķiras ļoti. 


Kāds ir Tavs līmenis? Ar kādu summu mēnesī Tu būtu gatavs iztikt, lai nodrošinātu savas vajadzības?

Ar valdības noteikto minimālo algu 370 eiro apmērā, šķiet, var tikai knapi izdzīvot. Bet pusmiljons pensionāru prot ar šādu summu iztikt. Pat pamanās vēl ko iekrāt un nopirkt dāvanas mazbērniem. Arī vidusmēra studentam šāda summa šķiet diezgan pietiekama. Nevar šikot, bet iztikt var.

1000 eiro mēnesī?
Kas tad ir labs mēneša ienākums? 1000 – 1500 eiro “uz rokas”? Tam piekristu vairums Latvijas iedzīvotāju. Ja Tu dzīvo Krāslavā, ar šādiem ienākumiem tiksi uzskatīts gandrīz par “biezo”. Ja Tu dzīvo Londonā vai Oslo, tad… Šajās pilsētās būs jau jāknapinās. Bet var teikt, ka ar 1500 eiro mēnesī jau ir iespējas izvēlēties. Var paņemt dzīvokli vai auto kredītā. Var atvaļinājuma laikā atpūsties ne tikai pie vecmāmiņas laukos. Var jau šo to sev atļauties.

5000 eiro mēnesī?
Kā būtu ar ienākumu līmeni 5000 eiro mēnesī? Hmm… Tad varētu jau braukt atpūsties arī uz Maldivu salām. Pirkt līzingā jaunu auto, nevis mazlietotu.

Bet kāda summa Tev būtu nepieciešama ik mēnesi, lai varētu teikt – nauda man nav problēma? Izvēlēties jebkura restorāna ēdienkartē to, ko tiešām vēlies, nevis pēc cenas? Iegādāties jaunu luksusa klases auto bez līzinga. Atpūsties 2 nedēļas kādā no Karību salu 5* kūrortiem, nemeklējot pēdējā brīža piedāvājumus? Lidot vienmēr tikai biznesa klasē?

20 tūkstoši eiro mēnesī?
Vai tie varētu būt kādi 15 – 20 tūkstoši eiro mēnesī? Tas būtu īsts luksuss, vai ne? Dzīve izdevusies! Protams, pie šāda ienākumu līmeņa var ātri pierast, pavelkot līdzi arī ikmēneša izdevumus. Pēc kāda laika vairs nevarēsi saprast – nu, kā var izdzīvot ar 4000 eiro mēnesī?!

Lai nu kā, bet ar ienākumiem zem 1000 eiro mēnesī iztiek vismaz 90% pasaules iedzīvotāju.

Ienākumu atšķirības 
Ar ko tad no vidusmēra pilsoņiem atšķiras tie mazāk kā 10% iedzīvotāju, kuriem izdodas nopelnīt tās lielās summas? Šie cilvēki jūt, ka no dzīves vēlas ko vairāk. Tiem “pietiekami” nav tas pats, kas atlikušajiem 90% iedzīvotāju. Viņi ir pacentušies izlīst laukā no viduvējības purva. Viņi nav apstājušies. Šie ļaudis nav samierinājušies ar tiem piedāvāto nelielo, bet stabilo algu. Nav piekrituši pārdot savu sapni par 480 algas dienām mūžā.

Ja Tu uzskati, ka ar 700 eiro mēnesī pietiek, tad šādā līmenī arī paliks Tavi ienākumi. Ja Tu jūties komfortabli arī 3* viesnīcā kilometru no Melnās jūras Bulgārijā, Tev taču nav nepieciešami 20 tūkstoši mēnesī, vai ne? Kam Tev Maybach automašīna, villa Franču Rivjerā vai oriģinālais Šveices pulkstenis? Tu ar to visu justos neērti.

Ko darīt?
Labā ziņa – ir iespējams lēnām, bet neatlaidīgi šo savu komforta līmeni pacelt. Tikties ar cita līmeņa ļaudīm. Ēst labākos restorānos. Iegādāties kvalitatīvāku apģērbu. Atpūsties labākos kūrortos. Un apzināties, ka nevēlies vairs atļauties sev zemāku līmeni.

Tu taču tiešām vēlies kļūt turīgs? Vienīgi atceries, ka šo līmeni vajadzēs nopelnīt, nevis īslaicīgi iegūt ar kredītu palīdzību. Bet tas jau ir cits stāsts.