Praktiski padomi
izlasāms 5 min

Biznesa idejas mazpilsētai

27.01.2017.

Kādam vārds “bizness” saistās ar amerikāņu filmās redzēto. Smaidīgs vīrietis dārgā uzvalkā iznāk no sava biroja Manhetenas debesskrāpja 84.stāvā…
Bieži vien ar skaudību raugāmies uz lielajām pilsētām. O, Ņujorka… Tur noteikti apgrozās daudz naudas… Vajag tik turp aizbraukt, lai kāds uzreiz izsniegtu starta kapitālu… Ko tad nu es savā mazpilsētā…


Ja šis raksts Tevi ir ieinteresējis, iespējams, Tu dzīvo mazpilsētā. Kaut gan… Maskavieši arī Rīgu uzskata par mazpilsētu. Viss ir relatīvi.

Šāda pārliecība ir daudziem – ja jau maza pilsēta, tad arī mazs bizness, jo te jau naudas nav…

Realitāte, par laimi, ir citāda. Sekmīgs uzņēmējs var strādāt savā mazpilsētā. Un staigāt apkārt džinsos un džemperī.

Laiki ir mainījušies
Varbūt šāda piezemēta pārliecība ir mantojums no dzimtbūšanas laikiem. Proti, ja Tu dzīvo savā ciemā, tad viss – nav ko skatīties lielpilsētas Rīgas virzienā! Tas joprojām atrodas mūsu zemapziņā. Bet laiki ir mainījušies. Ir parādījies internets. Tātad pat no tādas nelielas pilsētas kā Līgatnes ir iespējams apkalpot klientus visā pasaulē. Var izveidot un uzturēt savu mājaslapu. Vairs nav būtiski, kur fiziski mēs atrodamies.

Protams, loģistika no Līgatnes būs sarežģītāka nekā no Rīgas. Ir šādi tādi mīnusi. Protams. Tas, kas mums jāizdara – ir jāpārvērš atrašanās mazpilsētā par priekšrocību! Ja jau sākām ar Līgatni, tad kādas ir tās priekšrocības? Pirmkārt, zemās darbaspēka izmaksas. Darbavietu piedāvājums nav liels, tāpēc uzņēmējs var atrast darbiniekus par zemāku algu nekā Rīgā. Un par daudz zemāku algu nekā Londonā vai Ņujorkā. Telpu iegādes vai īres maksa ir ļoti zema. Nav sastrēgumu. Viss turpat blakus.

Maza pilsēta nozīmē mazas izmaksas. Un tas ir vienkārši lieliski! Nu, neatrast ražošanas telpas Rīgā par vienu eiro kvadrātmetrā. Neatrast lielajās pilsētās veselu konservu cehu par 50 tūkstošiem. Bet tādā Līgatnē – bez problēmām!

Kā atrast savu biznesa ideju?
Ar ko sākt? Jāpaskatās apkārt. Kas trūkst? Kas kaitina? Par ko kāds būtu gatavs samaksāt? Kas interesē cilvēkus?

Ja blakus kāds jau ir atvēris riepu servisu, nevajag atvērt vēl vienu. Varbūt prātīgāk atvērt kafejnīcu riepu servisa klientiem un personālam. Šis būs labs sadarbības modelis.

Mazpilsētā varētu būt nepieciešams bērnu dārzs. Apģērbu šūšanas ateljē. Bižutērijas veikals. Kafejnīca. Ziedu veikals. Auto mazgātava un remonts. Gaļas veikals. Apakšveļas veikals. Alus veikals. Sporta zāle. Skaistumkopšanas salons. Azartspēļu zāle. Optikas salons. Disko klubs, kurā pa dienu tiek pieskatīti bērni. Remonta un sadzīves pakalpojumu birojs (elektriķis, santehniķis, mājas meistars).

Spēt paskatīties lielā mērogā
Ja Tu atvērsi pīrādziņu ēdnīcu, fotoepilācijas salonu, frizētavu vai ko citu no augstāk minētā, protams, Tev šeit būs maz konkurentu, bet Tu būsi ierobežots ar nelielo pieprasījumu. Tāpēc izmanto par priekšrocību to, kas citiem šķiet kā ierobežojums. Domā plašāk.

Svarīgākais ir saprast, ka nevis Tava mazpilsēta ir Tavs bizness, bet tā piedāvā Tev daudz priekšrocību, lai Tu varētu iziet arī starptautiskajā tirgū.

Lai atrastu piemērotu starptautiskā biznesa ideju mazpilsētas apstākļiem, tai jāatbilst dažiem būtiskiem kritērijiem:

1) plašs pieprasījums
Produktam jābūt pieprasītam visā valstī. Vēl labāk – visā Baltijas reģionā vai pat pasaulē.

2) nav ģeogrāfisko ierobežojumu
Produkta piegādes izmaksas nedrīkst pārsniegt produkta cenu. Produktam nav nekādas specifiskas instalācijas prasības, tātad nav jābrauc uzstādīt.
Kas tie varētu būt par produktiem? Dažādas nelielas modernās tehnoloģiskās ierīces. Izejmateriāli. Detaļas lielāku iekārtu komplektācijai. Skaliņi kamīnu iekuram. Žāvēti augļi no apkārtnes dārziem. Vietējā brūvējuma alkoholiskie dzērieni.
Tāpat, atrodoties savā mazpilsētā, var veidot interneta mājas lapas, programmēt, dizainēt un tā tālāk. Skaties jau gatavas 60+ idejas citā rakstā.

3) kvalitātei atbilstoša cena
Dēļ zemākām izmaksām Līgatnē ražotās mēbeles spēs konkurēt ar Rīgā ražotajām. Ja cena un kvalitāte būs vienāda, pircējs izvēlēsies sev tuvāko ražotāju.

Kāda ir Tavas pilsētas specifika?
Piemēram, Jūrmalā tūristu ir daudz, tāpēc tur var atļauties veidot greznus SPA kompleksus. Ja kaut ko tādu izveidosi Apē, būs jāiegulda daudz naudas reklāmā, lai kāds pie Tevis speciāli brauktu tādu gabalu no lielajām pilsētām.

Mazpilsētā, visticamāk, būs grūti atrast augstas kvalifikācijas vai specifiskus meistarus. Tāpēc ražošanu, kur nepieciešams daudz šādu speciālistu, labāk atvērt lielajās pilsētās. Kaut gan ir risinājums – ja tiek piedāvāta salīdzinoši laba alga, mazpilsētā ir iespējams par lētu naudu noīrēt dzīvokļus savu no Rīgas atbraukušo speciālistu vajadzībām.

Atšķirībā no Rīgas, mazpilsētā viens otru pazīst. Baumas izplatās ātri. Tādējādi jaunais bizness var ietaupīt uz reklāmas un kadru atlases izdevumiem. Vajag vien pastāstīt kādai runīgai kaimiņienei par saviem plāniem, un skat – no rīta jau kandidātu pulciņš pie vārtiem! No otras puses – ja kaut kas noies greizi, arī par to ātri uzzinās visi.

Vispusīgs atbalsts jaunajiem uzņēmējiem
Mazpilsētas pašvaldība ir ieinteresēta atbalstīt uzņēmējdarbību, jo tā dod jaunas darba vietas iedzīvotājiem. Tāpat arī valsts ir ieinteresēta nemaksāt bezdarbnieku pabalstus, tāpēc tieši mazpilsētās ik pa brīdim ir iespējams īstenot jaunus Eiropas struktūrfondu projektus.

Iepazīsties ar savas mazpilsētas veiksmīgajiem uzņēmējiem. Piesakies sarunai ar vietējās domes vadītāju. Atrodi sev mentorus. Kopīgiem spēkiem viss ir iespējams!

Save

Save