Vai esi gatavs mainīt savu augstskolas diplomu pret starta kapitālu biznesam?
Vai Tev kādreiz ir ienākusi prātā doma, ka augstskolā pavadītais laiks ir veltīga laika izšķiešana un ka varbūt prātīgāk būtu pamest mācības pirms diploma saņemšanas?
Tu neesi vienīgais, kas tā domā
Vēlies piemērus? Kāds angļu students Čarlijs Karels (Charlie Carrel) pameta mācības universitātē, lai ar pokera spēli pāris gados nopelnītu nu jau pusotru miljonu mārciņu. Aktieri Roberts De Niro un Ketrīna Zeta – Džounsa skolu pameta vēl pirms savas 17.dzimšanas dienas. Šajā miljonāru un miljardieru sarakstā ir “American Idol” vadītājs Saimons Kauels, “Virgin” holdinga īpašnieks Ričards Brensons, brazīliešu modele Žizele, reperis Jay-Z, veikalu “Zara” īpašnieks Amansio Ortega, “WhatsApp” izveidotājs Jans Kūms, autobūves oligarhs Henrijs Fords, abi “Microsoft” īpašnieki Bils Geits un Pols Allens, “Oracle” izveidotājs Lerijs Elisons, vismaz trīs no “Facebook” īpašniekiem – Marks Cukenbergs. Sīns Parkers un Dastijs Moskovics, “Google” īpašnieks Lerijs Peidžs, “Dell” īpašnieks Maikls Dells, “Apple” dibinātājs Stīvs Džobss, modes mākslinieks Ralfs Lorēns, animators Volts Disnejs, “Nintendo” īpašnieks Hiroši Jamauči, ASV prezidents Ābrams Linkolns, “Rolls Royce” dibinātājs Frederiks Henrijs Roiss, “IKEA” veikalu tīkla īpašnieks Ingvars Kamprads, naftas miljardieris Džons Rokfellers, “Amway” līdzdibinātājs Ričards DeVoss, elektrisko spuldžu izgudrotājs Tomass Edisons un daudzi citi. Cik mums zināms, arī tādi latvju miljonāri kā Raimonds Gerkens, Gunārs Ķirsons, Ainārs Šlesers vai Kristaps Porziņģis gluži labi iztiek bez augstskolu diplomiem.
Augstākā izglītība ir nākamais “burbulis”
Augstskolas studiju pamešana gan pati par sevi negarantē iekļūšanu miljonāru sarakstā. Lai gūtu panākumus, jebkurā gadījumā ir jāiegulda zināma piepūle. Un, protams, muļķis par miljonāru nekļūs. Kaut kas vienalga ir jāiemācās. Saprotams, ka daudzi bagātnieki ir saņēmuši labu izglītību. Kādā aptaujā pat noskaidrots, ka divām trešdaļām miljardieru ir pabeigta universitātes izglītība. Tas gan nozīmē arī to, ka 1/3 nav šādas izglītības.
Šķiet, augstākās izglītības nozīme ir stipri pārspīlēta, un tā būs nākamais ekonomikas “burbulis”, kas var plīst. Izņemot Skandināviju, kur ikviens var mācīties bez maksas, vairumā valstu augstākā izglītība izmaksā nesamērīgi dārgi, iedzenot studentus pamatīgos kredītu parādos. Ja ieguldīto varētu ātri atpelnīt, tad jau būtu jauki, bet zināms, ka katru gadu liels skaits absolventu tā arī neatrod savai specialitātei atbilstošu darbu. Kāda jēga deldēt universitātes krēslus piecus sešus gadus, lai ar maģistra diplomu kabatā vēlāk kļūtu par lielveikala apsardzes darbinieku?
Pamest universitāti un uzsākt savu biznesu?
Viens no “Facebook” agrīnajiem investoriem un “PayPal” līdzdibinātājs Pīters Tīls pirms dažiem gadiem ir uzsācis kādu provocējošu projektu “The Thiel Fellowship” jeb “20 under 20”. Viņa fonds piedāvā 20 studentiem līdz 20 gadiem vecumam katram pa 100 tūkstošu dolāru grantu 2 gadu laikā, ja vien tie būtu ar mieru pamest universitāti vai koledžu un uzsākt savu biznesu. Ar to Tīls vēlas pierādīt, ka prātīgam cilvēkam starta kapitāls ir daudz nozīmīgāks par augstskolas diplomu. Izrādījās, ka pat prestižās Stenfordas universitātes studenti ir gatavi šādam izaicinājumam.
Vai Tava biznesa ideja var gaidīt vēl vairākus gadus?
Mums nav nekas pret skolām. Tās ir visnotaļ jaukas vietas, kur pavadīt brīvo laiku un cita starpā uzzināt arī ko noderīgu. Ja vēl īsti nezini, ar ko dzīvē nodarboties, paliec augstskolā. Vēlamies vien norādīt, ka vecāku dotais padoms “Pabeidz augstskolu un kļūsi bagāts!” nav vairs 100% patiesība. Universitāte var būt lieliska vieta, kur mācīties par to, kas ir izdarīts līdz šim, bet tā var arī atturēt Tevi radīt kaut ko jaunu. Izvēle – uzņemties biznesa risku vai uzņemties studiju kredīta risku.
Kad būsi izveidojis sev pietiekamu naudas plūsmu no saviem aktīviem, nekas netraucēs kaut vai, piemēram, Kornela universitātē apgūt kokos kāpšanas prasmi par 60 tūkstošiem gadā. Bet tagad, iespējams, Tava biznesa ideja vairs nedrīkst gaidīt!
Starp citu, šā gada maijā “Facebook” izveidotājs M.Cukenbergs beidzot saņems savu Hārvardas universitātes diplomu 13 gadus pēc tam, kad bija pametis studijas. Nē, viņš nav atgriezies skolas solā. Universitāte, novērtējot Marka sasniegumus, pasniegs viņam Goda diplomu. Arī šādi var iegūt diplomu… Vairāk par to lasi šeit!