Palikt bez darba var jebkurš. Pat Valsts prezidents. Zaudēt vienīgo ienākumu avotu – tas ir vairāk nekā nepatīkami. Šajā brīdī kļūst saprotams, ka stabilitāte algotajā darbā nemaz nav bijusi tik liela.
Reti kuram ir izdevies uzkrāt pietiekami daudz, lai spētu uzturēt ierasto dzīves līmeni ilgāk par 2 – 3 mēnešiem. Vairums dzīvo no algas līdz algai. Jāspēj samaksāt hipotekārais kredīts un komunālie maksājumi, bet ienākumu nav…
Šajā brīdī vienmēr tik laipnās bankas atsakās izsniegt papildus aizdevumus, kamēr Tu tiktu atkal virs ūdens. Var ņemt kredītu pie nebanku aizdevējiem, bet tie izmanto gadījumu un izsniedz aizdevumu pret skarbiem 10 – 20% mēnesī. Tā nauda vienalga būs jāatdod… Ja vien negatavojies visu pamest un pazust kaut kur Āfrikā.
Tagad Tu sāc saprast, ka paļauties tikai uz vienu ienākumu avotu ir bijusi ļoti riskanta stratēģija. Šķiet, šis ir īstais brīdis panikai…
Ko tad darīt, lai pēc darba zaudēšanas nenolaistu rokas un, nedod Dievs, nenodzertos?
Paskaties atpakaļ
Mūsuprāt, nav jēgas psihoterapeita apmeklējumiem, sevis šaustīšanai un pašpārmetumiem, jo tas viss iedzīs vēl lielākā depresijā. Jau pats jautājums “Kāpēc man neizdevās?” programmē uz neveiksmi. Tur nu neko nevar vairs mainīt. Tu esi atlaists. Ja tā ir noticis, tātad tam tā vajadzēja notikt. Tā ir Tava vērtīgā pieredze. Ļoti iespējams, Tev ir paredzēts kas vairāk. Tomēr, lai neuzkāptu uz tiem pašiem grābekļiem vēlreiz, mēģini ar skaidru galvu bez emocijām izprast atlaišanas iemeslu. Varbūt Tu šim darbam nemaz nebiji piemērots? Varbūt slinkoji un darba devējam no Tevis nebija jēgas? Ja tā, kas būtu jādara, lai situācija neatkārtotos? Bet varbūt firmai iestājās grūti laiki un nācās kādu atlaist? Tātad, iespējams, Tev jāpārorientējas uz citu biznesa nozari, kurai viss ir kārtībā.
Iestājies bezdarbniekos
Lai gan bezdarbnieka pabalsts ir tikai daļa no Tavas iepriekšējās algas, tas ir vairāk nekā nekas. Ne visas bezdarbnieku lekcijas ir pietiekoši noderīgas – joprojām liela daļa ir tikai ķeksīša pēc, tomēr vismaz daļa no tām sniedz iespēju uzzināt ko jaunu. Lekcijās iepazīsi citus cilvēkus. Jo vairāk jaunu prasmju būsi apguvis un iekļāvis tās savā CV, jo kļūsi visiem interesantāks. Pirmkārt tiks cilvēki, kuri regulāri atsvaidzina savas skolas laikos iegūtās zināšanas. Starp citu, prasme mācīties nemaz nav tik bieži sastopama, jo daudziem šķiet – es esmu beidzis skolu, tāpēc jau visu zinu un saprotu. Vairums uzņēmēju no šādiem visziņiem cenšas izvairīties.
Pārplāno budžetu
Regulāro ienākumu avots ir izsīcis, tāpēc vairs nav iespēju apmeklēt iecienītos restorānus un teātrus. Apstājies un pārdomā, kam nauda būs noteikti vajadzīga un bez kā varētu iztikt. Varbūt ir vērts kafiju iedzert mājās, nevis Statoil? Varbūt ir iespējams saņemt īres maksājumu atlaidi uz pusgadu? Izskatīšana arī nebūs lēta, bet varbūt banka ir gatava atlikt kredīta pamatsummas maksājumus uz kādu laiku? Samazinot izdevumus, stress atrast jaunu ienākumu avotu nebūs tik liels. Vienlaikus savās mājās apskaties, vai ko no savām nevajadzīgajām lietām nevarētu pārdot citiem caur sludinājumu vietnēm.
Saplāno savu nākotni
Šis ir patiesībā lielisks brīdis beidzot uzsākt savu biznesu. Kamēr 9 stundas darbā, sastrēgumi un bērni mājās Tev atņēma enerģiju vēl domāt par ko citu kā atpūtu, tagad taču beidzot ir laiks paskatīties apkārt! Kas ir tas, ko Tu patiesībā vēlētos darīt? Ja jau Tev īsti nepatika iepriekšējais darbs, pamaini darbības sfēru. Tā vietā, lai mestos iekšā pirmajā pieejamajā darbā, apsēdies un mierīgi saplāno savu nākotni. Ja Tu vēlies atvērt savu ziedu veikalu un tam pagaidām nav pietiekami naudas, kāpēc gan nemeklēt darbu tieši kādā esošā ziedu veikalā? Tu iekrāsi kādu starta kapitālu un, galvenais, iegūsi bezmaksas pieredzi un kontaktus. Bez šādas prakses jau savā veikalā kļūdas var izmaksāt dārgi.
Sakārto savu CV
Lai Tu nokļūtu vajadzīgajā vietā, būs nepieciešams atjaunots CV. Koncentrējies uz paveikto. Ja, pateicoties Tev, firma ir sasniegusi lielāku apgrozījumu, tā arī raksti. Un noteikti izlabo visas gramatiskās kļūdas. Pat ja piesakies darbā par sargu. Pēdējā laikā darba devēji ieskatās arī Facebook profilos, tāpēc ir būtiski, ka Tavs profils atstāj pozitīvu iespaidu. Ja esi “ietagots” kādā nerātnā ballītē vai Tavi ir atstājuši divdomīgus komentārus, bet Tu gatavojies iegūt pieredzi bankā, varbūt tomēr šis tas ir jāpadzēš. Vai vismaz profils jāpadara privāts.
Meklē iespējas katru dienu
Nav jau tā, ka katru dienu 8 stundas jāziedo tikai šai nodarbei, bet tai jākļūst par prioritāti. Rēķini taču jāmaksā! Jaunas iespējas parādās katru dienu. Ja ego tas nešķiet pazemojoši un vēlies turpināt iepriekšējā nozarē, iesakām paziņot par savām interesēm klientiem, piegādātājiem un konkurentiem. Iespējams, ka kādam no viņiem kā reiz ir nepieciešami jau pārbaudīti darbinieki. Varbūt viņi var ko ieteikt. Tāpat centies apmeklēt saviesīgus pasākumus un iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Varbūt jau nākamais būs tas, kurš palīdzēs iekārtoties jaunā darbā. Bet varbūt viņš ieteiks kādas piepelnīšanās iespējas.
Uzturi savu formu
Gan izskatīsies labāk, gan izvairīsies no depresijas, ja pēc darba zaudēšanas sāksi nodarboties ar fizkultūru. Vari apmeklēt sporta zāli vai baseinu. Vari izmantot kādas bezmaksas iespējas – piemēram, ielu vingrošana vai skriešana pa mežu nemaksā neko. Veselīgs uzturs un sportisks dzīvesveids ievērojami pacels pašapziņu, kad dosies uz nākamo darba interviju!
Maini savu domāšanu
Ja Tev joprojām ir tipiskā darba ņēmēja domāšana (“man pienākas”), ļoti iespējams, Tu nebūsi pirmais pretendents uz jauno darba vietu. Uzņēmējiem ir svarīgi atrast tādus darbiniekus, kuri spēj uzņemties atbildību, kuri izrāda iniciatīvu, ir pozitīvi un atvērti jaunām iespējām. Tādi, kuri līdzinās viņiem pašiem. Īpaši svarīgi ir pārskatīt savu domāšanas veidu, ja uzsāc savu biznesu.
Nepadodies
Nav noslēpums, ka daudzi guvuši milzu panākumus tikai pēc neskaitāmiem atteikumiem. Tie ir mēģinājuši atkal un atkal. Saprotam, ka būt bez naudas ir smagi, bet – nepadodies! Beigu beigās mērķis tiks sasniegts. Ja Tevi nav pieņēmuši kādā darbā, tātad tas vienkārši nav bijis Tev paredzēts. Tu nokļūsi savā īstajā vietā.